Kas yra endodontinis (danties šaknų kanalo) gydymas?
Endodontinis gydymas – tai dantų šaknų kanalų gydymas. Šio gydymo prireikia, kai pulpa (šaknų kanaluose esantis audinys) tampa infekuotas. Mikroorganizmai ir jų toksinai, į pulpą gali patekti iš giluminio karieso pažeistos ertmės, gilių periodontologinių kišenių, traumų atvejais.

Kodėl reikia gydyti dantų šaknų kanalus?
Jei infekuoti kanalai yra negydomi, infekcija iš pulpos gali patekti į periapikalinius audinius ir sukelti aplink dantį esančių audinių uždegimą (periodontitą). Kuris gali sukelti kaulo destrukciją, skausmą ar tinimą.

Ženklai ir simptomai, rodantys, kad reikalingas dantų šaknų kanalų gydymas:

  • ilgai trunkantis skausmas,
  • aštrus, priepuolinis. Galimas plitimas į ausį. Pasireiškia vakarais ar naktį,
  • nuolatinis, pulsuojantis skausmas,
  • besitęsiantis dantų jautrumas karščiui ar šalčiui,
  • danties spalvos pakitimai,
  • dantenų išbrinkimas, limfmazgių suaktyvėjimas.
  • kartais simptomų gali ir visai nebūti.

Gydymo procedūra
Dantų šaknų kanalų gydymas yra labai sudėtingas, bet itin svarbus norint padidinti danties ilgaamžiškumą. Svarbu kokybiškai atlikti kanalų gydymą, kadangi šaknų kanalų perdydymas yra ženkliai brangesnis ir , žinoma, sudėtingesnis. O nekokybiškas kanalų sugydymas viena dažniausių dantų šalinimo priežasčių.

Endodontologinės procedūros metu yra atliekamas mechaninis šaknies kanalų valymas naudojant kokybiškus kanalų instrumentus bei rentgeną. Norėdami sustiprinti kanalų išvalymą naudojame irigacines sistemas bei ultragarsinį aparatą. Išvalius kanalus jie užplombuojami specialia kanalų pildymo sistema – gutaperča.

Danties šaknų kanalų gydymas gali užtrukti nuo 1 iki 3 kartų priklausomai nuo šaknų sistemos sudėtingumo.

Procedūrų atlikimas mikroskopu

Mikroskopas – viena iš reikalingiausių prietaisų šiuolaikinėje odontologijoje. Mikroskopas endodontijoje visais atvejais padidina sėkmingo endodontinio gydymo tikimybę – mikroskopu endodontas mato daug kartų padidintą idealiai apšviestą vaizdą, ko negalima matyti plika akimi. Mikroskopas būtinas efektyviam endodontiniam gydymui. Neretai tik mikroskopo dėka galima rasti papildomus kanalus ar užkalkėjusius kanalus. Taip pat dažniausiai reikalingas iš naujo gydant jau anksčiau gydytus kanalus, gydant nesėkmingo endodontinio gydymo komplikacijas, kaip pavyzdžiui, šaknies viršūnės perforaciją, taip pat esant būtinybei pašalinti šaknies kanalo kaiščius bei lūžusius instrumentus. Taigi neretai tik mikroskopas leidžia specialistui būti tikram, kad tikrai viskas padaryta tinkamai ir iki galo. O laiku ir kokybiškai atliktas endodontinis gydymas ilgam užtikrina Jūsų danties (ar šaknies) gyvavimą ir lemia visų tolimesnių procedūrų sėkmę: tokių, kaip – estetinis plombavimas, dantų protezavimas.

Procedūras su mikroskopu atlieka:

odontologas-endodontas-siauliuose

Medicinos mokslų daktaras

Gyd.Odontologas-endodontas

Tadas Venskutonis